Montaż oświetlenia może być – wbrew pozorom – prostą rzeczą dla nieomal każdej osoby. Nie musimy być elektrykiem aby prawidłowo zainstalować w swym salonie lub też w innym wnętrzu domu odpowiednie oświetlenia. Obojętnie czy będą to lampy sufitowe, plafony, kinkiety czy też zwyczajne żyrandole, wystarczą do tego proste przyrządu jakie każdy z reguły ma w swoim domu (ewentualnie klucz dynamometryczny – jeśli jest w naszym posiadaniu) i zapamiętanie określonych ważkich zasad bezpieczeństwa. Niezbędne będą również: przyrząd pomiarowy a także tzw. próbówka (śrubokręt z kontrolką ).

przygaszone światło lampki nocnej

Autor: Michael Pardo
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym krokiem jest wyłączenie korka, który to jest odpowiedzialny za dany sznur elektryczny. W następnej kolejności należy sprawdzić miernikiem czy prąd nie przepływa w przewodach. Należy przytrzymać kabel (przez izolację) po czym przyłożyć miernik do końcówki przewodów (nie izolowanych). Jeżeli energia nie płynie w przewodach, przyrząd pomiarowy będzie milczał. Z reguły w każdym mieszkaniu dostrzegalne są z sufitu dwa kable fazowe oraz jeden neutralny. Powinno się oznaczyć izolację przewodu zerowego (najczęściej jest on w czarnej izolacji). Takie rzeczy się przydadzą na pewno: .

lampka biurowa

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com

Następnym krokiem jest przygotowanie miejsca dla lampy sufitowej bądź żyrandola. Oznaczamy więc miejsce w którym planujemy wywiercać otwory. Należy upewnić się, iż w konkretnym miejscu nie jest umiejscowiony inny kabel. Po wywierceniu dziur instalujemy kołki rozporowe. Wielkość kołków dostosowujemy do wymiaru oraz ciężkości lampy czy żyrandola. Trzecim krokiem będzie podłączenie kabli do kostki żyrandola lub lampy (przykładowo: tematycznie). Najczęściej wytwórcy w instrukcji opisują jak należy podłączyć kable. Jeśli już podłączyliśmy kable, można uruchomić korek aby skontrolować czy żyrandol lub lampa działają prżyrandol (oświetlenie salonu). Teraz musimy powtórne wyłączyć korek, by każdy z przewodów osobno zabezpieczyć taśmą izolacyjną.

Piątym i końcowym krok będzie przykręcenie żyrandola bądź lampy do sufitu. Montujemy żyrandol do wcześniej wywierconych otworków. Chowamy przewody i w każdy otworek wkręcamy śruby. Muszą one pasować rozmiarowo do kołka rozporowego, tak by lampa bądź żyrandol były bez zarzutu zamocowane. Na koniec można założyć zaślepki, tak aby całość estetycznie wyglądała. I już można radować się samodzielnie zainstalowaną lampą.