Dobierając do mieszkania interesujące nas oświetlenie zapewne rozważamy wybór między lampami zwisającymi i żyrandolami. Oba rodzaje naświetleń mają po parę gatunków, które różnią się od siebie specyfiką, designem, materiałem wykonania i oczywiście ceną.

lampa kryształowa

Autor: Catie Rhodes
Źródło: http://www.flickr.com
W oświetleniu głównym zazwyczaj dochodzą również dodatkowe strumienie światła, w postaci lamp na kinkietach, lampek nocnych, czy półtorametrowych lamp stojących. Nie dobieramy wszystkich naraz ze względu na koszty – jeśli decydujemy się uzupełnić światło z góry, to jest to jeden, kolejny strumień światła.

kryształowy żyrandol

Autor: N@ncy N@nce
Źródło: http://www.flickr.com

Kojarzonym jako pierwszy, w większości bogatych domostw i salach hotelowych, niemal niezastąpionym elementem są żyrandole. Nieodłącznie przeznaczane są do salonów, pomieszczeń rozrywki, kultury – słowem, do wyższych sfer. Zwisają więcej niż lampy wiszące, a kompozycja świateł ma w nich co najmniej kilka „odnóg”. Reprezentacyjne egzemplarze posiadają klasyczne klosze, czy też dekoracyjne żarówki wkomponowane w styl pomieszczenia. Ceny, jak to między powszechnością a luksusem bywa, są bardzo wielkie, w prostych projektach nie przekraczają dwustu złotych, zaś żyrandole (polecamy lampy biurkowe klasyczne) z kryształami z prawdziwego zdarzenia na salony kosztują kilka, nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kroje żyrandoli z gatunku ekskluzywnych spotykamy przeróżne: salonowe, antyczne, czy szczególnie kojarzone i spotykane odmiany z kryształem. Do wyposażenia salonu lub luksusowego pokoju posłuży też lampa kryształowa (czytaj dalej). Choć nie daje takiego efektu jak wiszące, rumieniące się w kryształkach oświetlenie z żyrandoli, przez swój wygląd także oznacza skojarzenie z wyższą klasą. Za niepozorną lampkę z abażurem w kształcie koralikowych kryształków ze szkła zapłacimy w markecie przemysłowym zaledwie dwieście złotych. Prawdziwe kryształy do większych lamp to już zdecydowanie wydatek o wiele bardziej obciążający nasz portfel.

Ciemne pomieszczenia, w stylu sypialń, posiadają wyjątkowy klimat właśnie przez niewielkie wiązki światła, pochodzące z lampek stołowych. Lampki stojące w rogach stolików czy szafek tworzą idealne warunki do lektury przed spaniem i wyciszenia się. Tworzą klimat, jeśli same są urozmaicone pomysłem designera, poprzez kreatywny abażur.